UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sandomierz - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Rynek w Sandomierzu


Rynek w Sandomierzu to słynny prostokątny plac, którego wymiary wynoszą 110 na 120 metrów, zlokalizowany w sercu starówki tego pięknego miasta. Z tego centralnego punktu odchodzą liczne ulice, takie jak Opatowska z Oleśnicką, Sokolnickiego z Długosza, Mariacka z Krótką oraz Zamkowa z Bulińskiego.

Charakterystyczną cechą Rynku jest jego pochyłość, gdzie różnica wysokości wynosi nawet do 15 metrów. W centralnej części placu znajduje się gotycki ratusz (nr 1), przy którym ulokowane są figura Matki Boskiej oraz miejska studnia. Zachodnia pierzeja rynku wyróżnia się trzema znakomitymi budowlami: Kamienicą pod Skrzydłami (nr 4) z renesansowym portalem, Konkwitem Boboli (nr 5) oraz Kamienicą Oleśnickich (nr 10) z podcieniami.

Północną część Rynku zajmuje tzw. Kamienica Gomółki (nr 14), zaś na południu zauważalny jest Dom Lazarczyka (nr 27) z również podcieniami oraz Kamienica Dutreppich (nr 31). Wokół Rynku rozciągają się liczne kawiarenki, restauracje, sklepy z pamiątkami oraz galerie sztuki, tworząc doskonałą przestrzeń do wypoczynku oraz eksploracji lokalnych atrakcji.

W południowo-zachodnim narożu Rynku ustawiona została ogromna kotwica z łańcuchem, symbolicznie sięgająca ku górze, co budzi ciekawe interpretacje wśród turystów. W 2018 roku dodano na Rynku 16 szklanych ławek, które upamiętniają wybitne postacie polskiej kinematografii.

Z Rynku oraz ulicą Krótką rozchodzą się szlaki turystyczne, w tym m.in. szlak w kolorze żółtym prowadzący do Leżajska. Istotnym punktem turystycznym jest Podziemna Trasa Turystyczna, dostępna od 1977 roku, składająca się z pomieszczeń umiejscowionych pod Rynkiem oraz otaczającymi go budynkami.

Pomnik historii

22 listopada 2017 roku w historycznej Sandomierzu nastąpił ważny krok dla ochrony dziedzictwa kulturowego. Na mocy decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, sandomierski zespół architektoniczno-krajobrazowy został wpisany na prestiżową listę pomników historii.

To szczególne uznanie odnosi się do zabytków, które nie tylko odznaczają się wysoką wartością historyczną, naukową oraz artystyczną, lecz również mają znaczący wpływ na kulturowe dziedzictwo Polski. Lista pomników historii jest obszernym zbiorem miejsc i obiektów, które mają swoje miejsce w powszechnej świadomości społecznej.

Obszar wyznaczony jako pomnik historii obejmuje wszystkie najważniejsze zabytki sandomierskiej starówki. W skład tego niezwykle cennego dziedzictwa wchodzą między innymi:

Dlatego też, decyzja ta ma na celu nie tylko ochronę, ale przede wszystkim ochrona i popularyzacja tego cennego dziedzictwa kulturowego oraz rozwijanie świadomości o jego wartości wśród lokalnej społeczności i turystów.

Przypisy

  1. Street View. 06.08.2020 r. [dostęp 06.08.2020 r.]
  2. Nowe Pomniki Historii. prezydent.pl, 22.11.2017 r. [dostęp 24.11.2017 r.]
  3. ks. Tomasz Lis: Sandomierskie zabytki pomnikiem historii. Gość Niedzielny, 23.11.2017 r. [dostęp 24.11.2017 r.]
  4. NID: Nota prasowa: „Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy”. prezydent.pl, 22.11.2017 r. [dostęp 24.11.2017 r.]
  5. Stare Miasto, Rynek, malownicze uliczki – Sandomierska turystyka, czyli turystyczna strona Sandomierza [online], turystyka.sandomierz.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
  6. Rynek w Sandomierzu – Sandomierz Rynki, place i deptaki Atrakcje Sandomierza Ciekawe miejsca w Sandomierzu Polskie Szlaki [online], www.polskieszlaki.pl [dostęp 20.11.2017 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":

Dworzec autobusowy w Sandomierzu | SN Sandomierz Mokoszyńska | Sandomierz (stacja kolejowa) | Most w Sandomierzu

Oceń: Rynek w Sandomierzu

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:25