Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu


Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu to malowniczy obiekt przyrodniczy, który ma długość około pół kilometra. Położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w otoczeniu ulic Staromiejskiej oraz Królowej Jadwigi, a zaledwie kilkanaście metrów od ulicy Królowej Jadwigi krzyżuje się z ulicą Krakowską. To niezwykłe miejsce przyciąga uwagę nie tylko swoim urokiem, ale i wysokością, która w najwyższym punkcie u wylotu wąwozu przekracza 10 metrów.

W pobliżu wąwozu przebiega Małopolska Droga św. Jakuba, znana z licznych pielgrzymek oraz historycznego znaczenia. Dodatkowo, na Wzgórzu Świętopawłowym, tuż obok, znajduje się piękny kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła, który również przyciąga wielu turystów i miłośników architektury sakralnej.

Według lokalnych legend, ten urokliwy wąwóz często odwiedzała królowa Jadwiga, która była znaną postacią historyczną i miłośniczką okolicznych atrakcji. Dlatego to miejsce zostało nazwane jej imieniem, a bliskość kościoła św. Jakuba, do którego królowa często zaglądała, dodatkowo podkreśla jego znaczenie.

W wąwozie dominują drzewa liściaste, w tym takie gatunki jak lipy, klony, wiązy oraz akacje. Warto również wspomnieć, że czarny bez to najpospolitszy krzew, który można spotkać w tym wyjątkowym ekosystemie. Dzięki różnorodności roślinności, wąwóz ten jest nie tylko miejscem o znaczeniu historycznym, ale także ekologicznym, przyciągającym pasjonatów przyrody.

Pomnik historii

22 listopada 2017 roku był znaczącym dniem dla Sandomierza, kiedy to Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podjął decyzję o wpisaniu sandomierskiego zespołu architektoniczno-krajobrazowego na listę pomników historii. Obiegł on opinię Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, oraz Rady Ochrony Zabytków, co miało na celu uhonorowanie obiektów o szczególnej wartości w polskim dziedzictwie kulturowym.

Wpisanie na tę prestiżową listę przyznawane jest zabytkom nieruchomym, które wyróżniają się wyjątkowym znaczeniem historycznym, naukowym i artystycznym. Obszar objęty tym tytułem obejmuje kluczowe zabytki sandomierskiej starówki, które tworzą niepowtarzalny krajobraz kulturowy regionu.

W gronie tych skarbów znajduje się wiele kościołów, w tym: pw. Nawrócenia świętego Pawła, pw. św. Jakuba, pw. św. Michała, pw. św. Józefa, pw. Ducha Świętego oraz Dom Długosza.

Ponadto, w skład tego historycznego zespołu wchodzą także zabytki architektoniczne, w tym Bramę Opatowską, ratusz oraz Collegium Gostomianum. Nie można zapomnieć także o malownicza Wąwóz Królowej Jadwigi oraz Wąwóz Piszczele, które dodatkowo podkreślają bogate dziedzictwo kulturowe tego obszaru.

Przypisy

  1. NID: Nota prasowa: „Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy”. prezydent.pl, 22.11.2017 r. [dostęp 24.11.2017 r.]
  2. ks. Tomasz Lis: Sandomierskie zabytki pomnikiem historii. Gość Niedzielny, 23.11.2017 r. [dostęp 24.11.2017 r.]
  3. Nowe Pomniki Historii. prezydent.pl, 22.11.2017 r. [dostęp 24.11.2017 r.]
  4. a b c www.sandomierskie.com [online], www.sandomierskie.com [dostęp 27.11.2017 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Tereny zielone":

Wąwóz Piszczele w Sandomierzu | Małopolska Droga św. Jakuba

Oceń: Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:11