Rajmund Wiesław Aschenbrenner, znany również pod pseudonimem „Krzak”, urodził się 7 listopada 1926 roku w Sandomierzu i zmarł 2 lipca 2020 roku w Tarnobrzegu. Był to człowiek, którego życie obfite w wydarzenia miało znaczący wpływ na lokalną społeczność.
Aschenbrenner był polskim prawnikiem oraz aktywnym działaczem kombatanckim, a także odważnym żołnierzem Armii Krajowej, której losy miały kluczowe znaczenie w historii Polski. Jego zaangażowanie w działalność społeczną i polityczną zaowocowało m.in. objęciem w 1990 roku stanowiska przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Tarnobrzegu.
Życiorys
Rajmund Aschenbrenner urodził się 7 listopada 1926 roku w Sandomierzu. W okresie II wojny światowej brał udział w tajnych kompletach, co niestety doprowadziło do jego aresztowania w jesieni 1943 roku. Przez kilka dni przetrzymywany był razem ze swoimi profesorami oraz innymi uczniami na sandomierskim zamku. W 1944 roku postanowił dołączyć do Armii Krajowej, co było wyrazem jego patriotycznych przekonań.
Po zakończeniu wojny, w 1947 roku, zdał maturę, co otworzyło mu drzwi do wyższej edukacji. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zdobył wiedzę, która później miała mu posłużyć w zawodowym życiu. Po ukończeniu studiów osiedlił się w Tarnobrzegu i przez ponad sześć dekad pracował jako prawnik. W tym czasie bronił m.in. działaczy „Solidarności” podczas trudnych lat stanu wojennego.
W okresie od marca do kwietnia 1990 roku pełnił funkcję ostatniego przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Tarnobrzegu. Po 1989 roku zasilił szeregi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym aktywnie uczestniczył, zajmując w nim kierownicze stanowiska w lokalnych oraz wojewódzkich strukturach organizacji.
Niestety, Rajmund Aschenbrenner zmarł 2 lipca 2020 roku w Tarnobrzegu, pozostawiając po sobie ślad w historii regionu oraz w społeczności, której historii był częścią.
Odznaczenia
Rajmund Aschenbrenner jest postacią, której osiągnięcia zostały wyróżnione poprzez uzyskanie licznych odznaczeń, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w społeczność oraz kraj. Oto niektóre z tych prestiżowych nagród:
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi,
- srebrny krzyż zasługi,
- krzyż Armii Krajowej,
- sigillum civis virtuti (2012),
- wpis do księgi zasłużonych dla województwa tarnobrzeskiego (1989).
Przypisy
- Aleksander Kochański: Polska 1944–1991. Informator historyczny. Struktury i ludzie. T. 1. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2022, s. 329. ISBN 978-83-8229-465-1. [dostęp 29.10.2024 r.]
- a b c d e f kpt. rez. Rajmund Aschenbrenner ps. „Krzak“. „Biuletyn Informacyjny AK”. styczeń 2021, s. 78. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. ISSN 1233-8567.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Władysław Daniłowski (powstaniec styczniowy) | Dominik Wójcikowski | Jerzy Borowski | Jan Frankowski | Michał Ambroży Kochanowski | Alicja Stradomska | Leszek Cieślik | Grzegorz Socha (samorządowiec) | Bronisław Kawęcki | Jerzy Ossoliński | Henryk Gierszyński | Adam HamryszczakOceń: Rajmund Aschenbrenner