W Sandomierzu istnieje aktywnie działająca społeczność chrześcijańska, która jest częścią Kościoła Chrystusowego w Rzeczypospolitej Polskiej. Ten miejscowy zbór odgrywa istotną rolę w lokalnym życiu religijnym i społecznym.
Społeczność ta jest szczególnie związana z Wspólnotą Chrześcijańską „Golgota”, znaną również jako Calvary Chapel, która charakteryzuje się otwartym podejściem do wiary oraz promowaniem wartości chrześcijańskich.
Na czele zboru w Sandomierzu stoi pastor Janusz Adam Byra, który prowadzi zgromadzenie oraz wspiera jego członków w ich duchowej drodze.
Historia
Historia społeczności chrześcijańskiej w Sandomierzu rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy to Janusz Adam Byra oraz jego partnerka Aleksandra Kordecka zdecydowali się na emigrowanie do Grecji. Tam mieli okazję zetknąć się z działalnością misyjną, którą prowadził Michael Schwitzky, wywodzący się z tradycji baptystycznej. Ich doświadczenia zaowocowały nawróceniem, które miało miejsce w 1989 roku. Po powrocie do Polski w 1990 roku, osiedlili się w Sandomierzu, gdzie rozpoczęli działalność ewangelizacyjną wśród znajomych. Tak zawiązała się wspólnota ewangeliczna, skupiająca się na rozważaniu Biblii, modlitwach oraz przyjmowaniu Wieczerzy Pańskiej.
W jesieni 1994 roku dwie osoby z tej wspólnoty rozpoczęły studia w Chrześcijańskim Instytucie Biblijnym, co stało się impulsem do nawiązania kontaktów z Kościołem Zborów Chrystusowych. Współpraca z Kościołem Zielonoświątkowym w Tarnobrzegu przyniosła również wspólne inicjatywy ewangelizacyjne. W tym okresie zainicjowano również działania zmierzające do rejestracji wspólnoty. Wiosną 1995 roku została wystosowana prośba o przyjęcie do Kościoła Zborów Chrystusowych, co zaowocowało tym, że od czerwca tego samego roku, wspólnota z Sandomierza stała się stacją misyjną podległą zborowi „Chrześcijańska Społeczność” w Warszawie, a jej pierwszym kierownikiem został Leszek Szuba.
Wiosną 1996 roku funkcję kierownika stacji misyjnej objął Janusz Adam Byra, który otrzymał ordynację na pastora 30 września 2001 roku. Na początku wspólnota spotykała się w jednym z lokalnych barów, jednak w czerwcu 1997 roku wynajęła lokal przy ul. Opatowskiej 9, gdzie odbywały się posługi. Z kolei w 1998 roku zakupiono budynek byłej kotłowni przy ul. Maciejowskiego, aby stworzyć tam kaplicę. Kolejno, spotkania przeniesiono z ul. Opatowskiej do klubu sportowego przy ul. Słowackiego, a później do Zajezdni Królowej Jadwigi oraz Hotelu Grodzkiego.
W 2002 roku stacja misyjna liczyła już ponad 40 wiernych, którzy kontynuowali spotkania w wynajmowanej sali. W tym samym roku rozpoczęto remont oraz rozbudowę wcześniej zakupionego obiektu. W lipcu 2002 roku sandomierska wspólnota uzyskała status samodzielnego zboru, przyjmując nazwę Chrześcijańska Społeczność w Sandomierzu. Uroczyste otwarcie własnej kaplicy miało miejsce 23 maja 2004 roku, co stanowiło ważny krok w jej historii.
Przypisy
- Nowa stacja misyjna w Sandomierzu. slowoizycie.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
- Otwarcie nowej kaplicy w Sandomierzu. slowoizycie.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
- a b c Informacje i wydarzenia. slowoizycie.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
- a b c O sobie słów kilka. slowoizycie.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
- a b c Zaczęło się w... Grecji. slowoizycie.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
- a b c d e f g h i Historia zboru w Sandomierzu. schsandomierz.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
- Church Locations by Geographic Regions. calvarychapel.com. [dostęp 03.06.2022 r.]
- a b c Wspólnoty lokalne. chrystusowi.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
- Jak orzech. slowoizycie.pl. [dostęp 16.05.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu | Parafia Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Sandomierzu | Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w SandomierzuOceń: Społeczność Chrześcijańska w Sandomierzu