August Furuhjelm


August Furuhjelm, ur. 17 października 1883 roku w Sandomierzu, był wybitnym polskim architektem, który posiadał fińskie korzenie. Zmarł 13 marca 1962 roku w Olsztynie.

Jego twórczość architektoniczna pozostawiła znaczący ślad w historii polskiej architektury, łącząc różnorodne wpływy kulturowe, które były efektem jego rodzimego dziedzictwa.

Życiorys

August Furuhjelm pochodził z rodziny szlacheckiej, której korzenie sięgają Finlandii i mają szwedzki rodowód. Był synem Ryszarda Furuhjelma. Swoją edukację rozpoczął w Szkole Realnej w Warszawie, a następnie w latach 1905–1909 kontynuował naukę na Wydziale Inżynieryjnym Politechniki Ryskiej.

Od 1910 do 1912 roku pełnił funkcję architekta powiatowego w Łodzi, a po tym czasie rozpoczął prywatną praktykę architektoniczną. Jako architekt zasłynął z projektowania budynków w stylu secesyjnym, między innymi takich jak Esplanada w Łodzi oraz Kamienica Abrahama Dudaka.

W latach 30. Furuhjelm był kierownikiem referatu w Wydziale Powiatowym w Warszawie, gdzie jego doświadczenie i umiejętności architektoniczne miały istotny wpływ na rozwój miejskiej architektury.

Przypisy

  1. Rodowód Augusta Furuhjelma. [dostęp 13.09.2017 r.]
  2. a b Zarządzenie o nadaniu Srebrnego Krzyża Zasługi i Brązowego Krzyża Zasługi (M.P. z 1937 r. nr 125, poz. 196) „za zasługi w służbie samorządowej”.

Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":

Stanisław Adamczak | Hieronim Kondratowicz

Oceń: August Furuhjelm

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:16