Nadbrzezie to integralna część miasta Sandomierz, usytuowana w malowniczej części południowo-wschodniej Polski, w obrębie województwa świętokrzyskiego oraz powiatu sandomierskiego. Miejscowość ta leży nad rzeką Wisłą i do 1938 roku funkcjonowała jako odrębna wieś.
W Nadbrzeziu znajduje się istotna infrastruktura komunikacyjna, w tym stacja kolejowa, która zapewnia dogodny dostęp do innych regionów. Dodatkowo, na obszarze tej dzielnicy zaczyna się droga wojewódzka nr 723 oraz przebiega droga krajowa nr 77. To sprawia, że Nadbrzezie jest istotnym węzłem komunikacyjnym w tym regionie.
Dzielnica ta charakteryzuje się przemysłowym charakterem, leżąc na prawym brzegu Wisły. Można tu znaleźć również port rzeczny, który umożliwia transport wodny, a także huty szkła, które są kluczowe dla lokalnej gospodarki.
Nadbrzezie pełni także funkcje religijne, będąc siedzibą parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Jana Kantego, co dodatkowo wzbogaca życie społeczne tej części Sandomierza.
Historia
Nadbrzezie ma bogatą historię, która w dużej mierze związana jest z losami Polski podczas rozbiorów. Po I rozbiorze kraju, obszary znajdujące się na prawym brzegu rzeki Wisły zostały zajęte przez Austrię. W tym czasie Nadbrzezie zostało włączone do dystryktu leżajskiego, co diametralnie zmieniło jego administracyjne status.
Przed tym wydarzeniem, wieś ta należała do powiatu tarnobrzeskiego, który z kolei znajdował się w województwie lwowskim. Zmiany administracyjne nie kończą się jednak na rozbiorach. W 1934 roku utworzono nową zbiorową gminę Trześń, do której Nadbrzezie zostało przyłączone jako gromada.
1 kwietnia 1938 roku do Nadbrzezia włączono zniesioną gromadę Ostrówek, co było kolejnym krokiem w kierunku jego rozwoju. Jeszcze tego samego roku, 7 listopada, Nadbrzezie, wraz z Ostrówkiem, zostało ostatecznie włączone do Sandomierza, znajdującego się w powiecie sandomierskim w województwie kieleckim.
Przypisy
- MarekM. Wieliński MarekM., Surowiec mieliśmy na miejscu – tak zaczęła się produkcja szkła samochodowego w Sandomierzu - Magazyn Flota [online], www.flota.com.pl [dostęp 29.07.2020 r.]
- Sandomierz - Matki Bożej Królowej Polski [online], Diecezja Sandomierska, 02.05.2017 r. [dostęp 29.07.2020 r.]
- Sandomierz - taras widokowy Bramy Opatowskiej [online], tramp.hg.pl [dostęp 29.07.2020 r.]
- Gmina Sandomierz [online] [dostęp 29.07.2020 r.]
- Nadbrzezie [online], www.gutenberg.czyz.org [dostęp 19.11.2017 r.]
- Lwowski Dziennik Wojewódzki. 1937, nr 24, poz. 178
- Lwowski Dziennik Wojewódzki. 1934, nr 19, poz. 115
- Dz.U. z 1934 r. nr 68, poz. 597
- Dz.U. z 1938 r. nr 85, poz. 573
- Dz.U. z 1938 r. nr 85, poz. 577
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Koćmierzów (Sandomierz) | Zarzekowice | Gołębice (Sandomierz) | Ostrówek (Sandomierz) | Chwałki (Sandomierz) | Kamień PlebańskiOceń: Nadbrzezie