Nowa międzynarodowa kampania „EU Most Wanted” została zainicjowana w celu zidentyfikowania i zatrzymania osób poszukiwanych, które unikają wymiaru sprawiedliwości. Skupia się ona na przestępcach skazanych na długie kary pozbawienia wolności za poważne przestępstwa. Kampania ta, w której biorą udział organy ścigania z 11 krajów europejskich, ma na celu zmniejszenie anonimowości przestępców, którzy wciąż się ukrywają. Polskie władze również zaangażowały się w program, wskazując dwóch poszukiwanych przestępców.
W ramach kampanii „EU Most Wanted” organy ścigania wzywają społeczeństwo do zaangażowania się w poszukiwania. Wszyscy poszukiwani prezentowani w kampanii zostali skazani na co najmniej pięć lat pozbawienia wolności i przemieszczają się między granicami. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na różnorodność zagrożeń kryminalnych, z jakimi mierzą się kraje europejskie. Każde z państw uczestniczących wytypowało konkretnego przestępcę, którego sprawa początkowo ilustruje problematykę bezpieczeństwa.
W Polsce na liście poszukiwanych znalazły się dwie osoby: Marek Szpak oraz Jacek Waloch. Obaj są oskarżeni o poważne przestępstwa i zostali skazani na 8 lat pozbawienia wolności związanych z handlem narkotykami oraz rozbojami. Władze apelują o współpracę ze społeczeństwem, ponieważ nawet niewielkie informacje mogą przyczynić się do ich ujęcia. Kampania ta jest również przykładem coraz lepszej współpracy międzynarodowej w dziedzinie zwalczania przestępczości, wspieranej przez Europejską Sieć Zespołów Poszukiwań Celowych (ENFAST) oraz Europol.
Źródło: Policja Sandomierz
Oceń: W Europie rusza kampania „EU Most Wanted” skierowana przeciwko poszukiwanym przestępcom
Zobacz Także



